Filter

Filtrovať podľa kategórie

Filtrovať podľa výrobcu

Cena (EUR) 0 - 150

Najčítanejšie články

Druhy šošoviek

by in všeobecné info .

Chceli by ste nosiť kontaktné šošovky, ale potrebujte pomôcť s ich výberom? V tomto texte Vám pomôžeme zorientovať sa v základných druhoch kontaktných šošoviek a pomôžeme Vám vybrať si tie správne.

 

Pred samotným zakúpením šošoviek je nevyhnutné premyslieť si požiadavky, ktoré na kontaktné šošovky máte. Dôležitá je najmä frekvencia, s ktorou plánujete šošovky nosiť, a taktiež doba, po ktorú chcete mať šošovky nasadené. Nemenej dôležitým faktorom je starostlivosť, ktorú ste ochotní šošovkám venovať a druh očnej chyby, ktorú plánujete korigovať. Pozrime sa teraz na samotné rozdelenie kontaktných šošoviek.

 

Podľa frekvencie a doby nosenia šošoviek je možné kontaktné šošovky rozdeliť do viacerých kategórií. Prvou kategóriou sú šošovky určené na pravidelné denné nosenie. Tieto šošovky sú nosené pravidelne počas dňa, pričom na noc je potrebné ich z oka vybrať. Doporučená doba maximálnej dĺžky nosenia je 18 hodín.

V prípade, že hľadáte šošovky, ktoré nie je potrebné z oka každodenne vyberať, je vhodné siahnuť po šošovkách určených na predĺžené nosenie. Tieto šošovky nie je nutné na noc z oka vyňať, avšak nemali by byť v oku vložené dlhšie ako 7 dní. V porovnaní s jednodňovými šošovkami prepúšťajú k rohovke vyššie množstvo kyslíka, práve preto je možné aj ich predĺžené nosenie.

Treťou kategóriou sú šošovky určené na nepretržité, kontinuálne nosenie. Tieto šošovky môžete mať nasadené až po dobu jedného mesiaca. Prinášajú vysoký komfort, pretože odpadá akákoľvek starostlivosť o šošovky. Avšak, nemusia byť vhodné pri citlivých a suchých očiach.

 

Šošovky je nevyhnutné po určitej dobe vymeniť. Pri nosení a používaní sa na nich usádzajú lipidy a nečistoty. Staré šošovky môžu spôsobiť začervenania oka, nepohodlie, alebo môžu byť zdrojom infekcie. Podľa frekvencie výmeny je kontaktné šošovky možné rozdeliť na jednodňové, šošovky s pravidelnou výmenou a šošovky konvenčné.

Jednodňové šošovky sú určené na jedno použitie. Ráno si kontaktné šošovky nasadíte, v priebehu dňa ich máte vložené v oku, večer šošovku vyberiete a zahodíte. Na druhý deň nasadíte nový pár kontaktných šošoviek. Jednodňové kontaktné šošovky sú vhodné najmä zo zdravotného hľadiska, kde pri ich používaní nehrozí žiadne zdravotné riziko v dôsledku nesprávnej starostlivosti o šošovku. Na druhej strane, pohodlie prinášané jednodňovými šošovkami je vo väčšine prípadov spojené s vyššou cenou.

Šošovky určené na pravidelnú výmenu majú pevne stanovenú životnosť. Patria sem šošovky určené na 14 dní, mesiac, štvrťrok, či pol roka. Kontaktné šošovky sú počas tohto obdobia nosené opakovane. Po ich vyňatí z oka je nevyhnutné sa o šošovky postarať, to znamená prepláchnuť vhodným roztokom a následne umiestniť do púzdra s roztokom. V porovnaní s jednorazovými šošovkami vyžadujú vyššiu starostlivosť, ale sú cenovo dostupnejšie.

Posledný druh prestavujú šošovky konvenčné, ktoré nemajú presne stanovenú dobu životnosti. Je možné ich opakové nosenie, pokiaľ sa na nich neprejavia známky opotrebenia, či zostarnutia. V súčasnosti nie sú veľmi využívané, sú nahradzované šošovkami určenými na pravidelnú výmenu.

 

 

Pri výbere správnych šošoviek je samozrejme nevyhnutné sledovať taktiež očnú chybu, ktorú potrebujete korigovať. Existujú kontaktné šošovky sférické, tórické, bifokálne a multifokálne.

Najbežnejšie šošovky sú sférické, ktoré korigujú krátkozrakosť, či ďalekozrakosť.

V prípade, ak trpíte astigmatizmom, je vhodné siahnuť po šošovkách tórických, ktoré majú v kolmej ose rôznu dioptrickú hodnotu, korigujú tak takzvaný cylinder.

Bifokálne a multifokálne šošovky sú určené pre ľudí trpiacich presbyopiou, teda pre ľudí, ktorí majú problém s ostrým videním do diaľky, ale aj do blízka. Po týchto šošovkách je nevyhnutné siahnuť v prípade, ak nosíte bifokálne alebo multifokálne okuliare.

Kontaktné šošovky v súčasnosti umožňujú viac ako len korekciu očnej vady. Vďaka dostupnosti rôznych farebných prevedení môžu predstavovať trendovú záležitosťou. Šošovky môžu kompletne zmeniť farbu Vašich očí, alebo dokážu zvýrazniť Vašu prirodzenú farbu.

 

Veríme, že Vám článok pomohol získať informácie o základných druhoch šošoviek a o možnostiach, ktoré pri ich výbere máte.

 

 

 

 

Latest update: Jul 31, 2014

O nás

odborné poradenstvo očným lekárom: MUDr. Eva Káčerová - 0915 811 049

informácie o objednávkach: Ondrej Káčer - 0918 529 314

mail - info@sosovky-okumed.sk

Kontaktujte nás

  • 0915 811 049
  • 0915 811 049
  • info@sosovky-okumed.sk

Facebook

2016 OKU-MED s.r.o. Všetky práva vyhradené.